Used Excavators
2023 Cat 307.5-07
Price: $92,000
| Hours | 380 |
| Rating | Good |
| Serial Number | GW703906 |
| Condition | Used |
| Phone | +1 800 748 3095 |
| Contact | Bill Morgan |
| Location | Ocala, FL |
| Hours | 380 |
| Rating | Good |
| Serial Number | GW703906 |
| Condition | Used |
| Phone | +1 800 748 3095 |
| Contact | Bill Morgan |
| Location | Ocala, FL |
| Air Conditioner |
| Auxiliary Hydraulics Pressure - High Flow |
| Boom - 1 Piece |
| Bucket |
| Car Body - Standard |
| Combined Hydraulics - Two Way |
| Connectivity Source - Product Link |
| Coupler - Quick |
| Coupler Type - Hydraulic |
| Customer Value Agreement (cva) 2 Year/1,000 Hour Customer Value Agreement (cva) By Cat Financial Included At No Additional Cost On Qualifying Used Cat® Machines From Cat Financial. Ask Your Cat Dealer For Details. |
| Emissions Level - Epa - Tier4 |
| Emissions Level - Eu - Stage5 |
| Engine Enclosures |
| Hand And Foot Control |
| Lighting |
| Mirrors |
| Online Owner's Manual |
| Pilot Control |
| Protection Equipment Protection Plan Included At No Additional Cost On Qualifying Used Cat® Machines From Cat Financial. 12 Months/500 Hours Or 12 Months /1,000 Hours Depending On Eligible Model. See Cat Dealer For Details. |
| Radio - Bluetooth |
| Regulatory Status - Epa Certified |
| Special Offers Select Used Cat® Machines From Cat Financial Meet Cat Certified Used Standards And Include Added Protection At No Extra Cost. Ask Your Cat Dealer For Full Details. |
| Stick - Long |
| Thumb Type - Hydraulic |
| Tier 1 Compliant |
| Tier 2 Compliant |
| Ultra Low Sulfur Diesel Fuel |
| Undercarriage, Long |
| Contact |
Name: Bill Morgan |
| Unit Number | OKL12869341 |
| Model | 307.5-07 |
| Serial Number | GW703906 |
| Year | 2023 |
| Hours | 380 |
| City | Ocala |
| State | FL |
| Country | US |
| Rating | Good |
| Certification | None |
| Price | $92000 |
| Cleaning Required | No |
| Extra Fuel Tanks | No |
| Bumper | Good |
| Car Body | Good |
| Counterweight | Fair |
| Crankcase Guard / Battery Box | Good |
| Decals | Good |
| Draw Bar | Good |
| Eng. Enclose Hood / Stack | Good |
| Engine Doors | Good |
| Fuel Tank | Good |
| Grab Irons | Good |
| Hood | Good |
| Main Frame Welds | Good |
| Paint | Good |
| Plastic | Good |
| Radiator Grill & Shroud | Good |
| Sheet Metal | Good |
| Steps / Ladder | Good |
| ROPS | Yes |
| ROPS Certification Plate | Yes |
| Safety Decals In Place | Yes |
| Safety Decals Legible | Yes |
| Horn | Good |
| Secondary Exit | Good |
| Current O&MM | Yes |
| Current Parts Manual | No |
| Current Safety Manual | Yes |
| Air Conditioner | Good |
| Dash Console | Good |
| Gauges | Good |
| Interior Lights | Good |
| Switches | Good |
| Windshield Wipers | Good |
| Blow By | No |
| Knocking | No |
| Oil Leaks | No |
| Water in Oil | No |
| Fuel Injection System | Good |
| Governor | Good |
| Operating Condition - ENGINE | Good |
| Turbocharger / Blower | Good |
| Compression in Radiator | No |
| Coolers | Good |
| Fan | Good |
| Radiator | Good |
| Water Pump | Good |
| Block Heater | Yes |
| Ether Aid | No |
| Alternator | Good |
| Lighting | Good |
| Pre-Heater | Good |
| Starter | Good |
| Wiring | Good |
| Boom Cylinder | Good |
| Bucket Cylinder | Good |
| Filter Condition (CUT) | Good |
| Hose Lines | Good |
| Hydraulic Swivel | Good |
| Operating Condition - HYDRAULICS | Good |
| Pump Drive | Good |
| Pumps & Valves | Good |
| Rotex | Good |
| Stick Cylinder | Good |
| Swing Gear | Good |
| Swing Motors | Good |
| Tank | Good |
| Thumb Cylinder | Good |
| Travel Motors | Good |
| Auger | No |
| Claw | No |
| Crusher | No |
| Grapple | No |
| Hammer | No |
| Pulverizer | No |
| Rake | No |
| Ripper | No |
| Shear | No |
| Thumb | Yes |
| Tilting Ditch Bucket | No |
| Vibratory Plate | No |
| Boom Condition | Good |
| Boom Pins | Good |
| Pins & Bushings - BOOM | Good |
| Pins & Bushings - STICK | Good |
| Stick Conditions | Good |
| Stick Pins | Good |
| Quick Coupler | Yes |
| Bucket Bottom | Good |
| Bucket Linkage | Good |
| Bucket Mounts | Good |
| Bucket Sides | Good |
| Cutting Edges | Good |
| Teeth / Adapters | Good |
| Pins & Bushings Turned? | No |
| Track Frame - Left | Good |
| Track Frame - Right | Good |
| Carrier Rollers Front | Left: 84mm Measurement, Left: 9% Worn, Right: 84mm Measurement, Right: 9% Worn |
| Carrier Rollers Rear | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Idlers Front | Left: 26mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 26mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Idlers Rear | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Links | Left: 74mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 74mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Pins & Bushings (External) | Left: 41mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 41mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Pins & Bushings (Internal) | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Segments | Left: N/A Measurement, Left: 0% Worn, Right: N/A Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 1 | Left: 12mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 12mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 10 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 11 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 12 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 2 | Left: 12mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 12mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 3 | Left: 12mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 12mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 4 | Left: 12mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 12mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 5 | Left: 12mm Measurement, Left: 0% Worn, Right: 12mm Measurement, Right: 0% Worn |
| Track Roller 6 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 7 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 8 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
| Track Roller 9 | Left: N/A Measurement, Right: N/A Measurement |
Have questions? Want to learn more? We’re happy to help and are glad to discuss the different ways Puckett Machinery Company can help you. We invite you to contact us today!
Contact Us