Track Type Loaders / Crawlers
2023 Cat 963-12
Price: $350,000
| Hours | 2703 |
| Rating | Good |
| Serial Number | LTT00735 |
| Condition | Used |
| Phone | +1 800 748 3095 |
| Contact | Bill Morgan |
| Location | Irving, TX |
| Hours | 2703 |
| Rating | Good |
| Serial Number | LTT00735 |
| Condition | Used |
| Phone | +1 800 748 3095 |
| Contact | Bill Morgan |
| Location | Irving, TX |
| Air Conditioner |
| Coupler - Quick |
| Customer Value Agreement (cva) Pick What Works! 4 Year/2,000-hour (parts & Sos) Cat Cva By Cat Financial Is 1 Of 3 Choices Available At No Additional Cost. Pick 2 And Maximize Your Value. Ask Your Local Cat Dealer For Full Offer Details, Machine Eligibility, Terms And Conditions. |
| Emissions Level - Epa - Epa Tier 4f |
| Emissions Level - Eu - Eu Stage V |
| Emissions Level - Japan - Step 4 Final |
| Engine Enclosures |
| Financing Pick What Works! 0% For 12 Months And More Low Rates Are 1 Of 3 Choices Available For Qualifying Buyers At No Additional Cost! Pick 2 And Maximize Your Value. Ask Your Local Cat Dealer For Full Offer Details, Machine Eligibility, Terms And Conditions |
| Hand And Foot Control |
| Lighting |
| Mirrors |
| Online Owner's Manual |
| Product Link |
| Protection Pick What Works! 12 Months/1,000-hour Equipment Protection Plan Is 1 Of 3 Choices Available At No Additional Cost! Pick 2and Maximize Your Value. Ask Your Local Cat Dealer For Full Offer Details, Machine Eligibility, Terms And Conditions. |
| Radio - Bluetooth |
| Regulatory Marking |
| Regulatory Status - Cat_korea |
| Regulatory Status - Cat_nr_epa/carb_mlit_r120_eu_china Export |
| Ripper - Multi-shank |
| Rops - Enclosed |
| Special Offers Pick What Works! Choose 2 Of 3 Value Added Options Including Lower Finance Rate, Extended Protection Plan Or Cat Cva By Cat Financial At No Additional Cost. Ask Your Local Cat Dealer For Full Offer Details, Machine Eligibility, Terms And Conditions. |
| Tier 1 Compliant |
| Tier 2 Compliant |
| Ultra Low Sulfur Diesel Fuel |
| Contact |
Name: Bill Morgan |
| Unit Number | OKL10831947 |
| Model | 963-12 |
| Serial Number | LTT00735 |
| Year | 2023 |
| Hours | 2703 |
| City | Irving |
| State | TX |
| Country | US |
| Rating | Good |
| Certification | None |
| Price | $350000 |
| Cleaning Required | No |
| S.O.S. Taken | Yes |
| Bumper | Good |
| Cab or Canopy | Good |
| Counterweight | Good |
| Crankcase Guard / Battery Box | Good |
| Draw Bar | Good |
| Eng. Enclose Hood / Stack | Good |
| Fenders | Good |
| Fiberglass | Good |
| Fuel Tank | Good |
| Grab Irons | Good |
| Main Frame | Good |
| Paint | Good |
| Plastic | Good |
| Pre-Cleaner Bowl | Good |
| Radiator Grill & Shroud | Good |
| Rear Frame | Good |
| Sheet Metal | Good |
| Steps / Ladder | Good |
| ROPS | Yes |
| Safety Decals In Place | Yes |
| Safety Decals Legible | Yes |
| Horn | Good |
| Back Up Alarm | Yes |
| Current O&MM | Yes |
| Current Safety Manual | Yes |
| ROPS Certification Plate | Yes |
| Air Conditioner | Good |
| Dash Console | Good |
| Door Latches | Good |
| EMS Panel / Warnings | Good |
| Floor Boards | Good |
| Gauges | Good |
| Glass/Mirrors | Good |
| Heater | Good |
| Interior Lights | Good |
| Meter | Good |
| Seat Belt | Good |
| Seat Cushion / Arm Rest | Good |
| Switches | Good |
| Windshield Wipers | Good |
| Blow By | No |
| Compression in Radiator | No |
| Emissions Decal | Yes |
| Knocking | No |
| Oil Leaks | No |
| Water in Oil | No |
| Air Cleaners | Good |
| Belts / Pulleys | Good |
| Engine Supports | Good |
| Exhaust / Muffler | Good |
| Fuel Injection System | Good |
| Governor | Good |
| Oil Filter Condition (CUT) - ENGINE | Good |
| Operating Condition - ENGINE | Good |
| Turbocharger / Blower | Good |
| Leaks - COOLING SYSTEM | No |
| Coolers | Good |
| Fan | Good |
| Fan Drive | Good |
| Hoses | Good |
| Radiator | Good |
| Water Pump | Good |
| Alternator | Good |
| Batteries / Cables | Good |
| Lighting | Good |
| Pre-Heater | Good |
| Starter | Good |
| Wiring | Good |
| Leaks - TRANSMISSION | No |
| Transmission - Noisy | No |
| Case | Good |
| Controls | Good |
| Cooler | Good |
| Lines / Fittings | Good |
| Oil Filter Condition (CUT) - TRANSMISSION | Good |
| Operating Condition - TRANSMISSION | Good |
| Pump - TRANSMISSION | Good |
| Seals | Good |
| Temp / Pressure Gauges | Good |
| Transmission - Forward Shifts | Good |
| Transmission - Reverse Shifts | Good |
| Universal Joints | Good |
| Steering Linkage | Good |
| Steering Motor | Good |
| Steering Valves / Pumps | Good |
| Parking Brake | Good |
| Leaks - HYDRAULICS | No |
| Bucket & Hoist Kickout | Good |
| Bucket Cylinder | Good |
| Control Linkage - HYDRAULICS | Good |
| Filter Condition (CUT) | Good |
| Hoist Cylinder | Good |
| Hose Lines | Good |
| Overall Operating Condition | Good |
| Pumps & Valves | Good |
| Tank | Good |
| Tilt Cylinder | Good |
| Bucket Bottom | Good |
| Bucket Floor | Good |
| Bucket Linkage - BUCKET | Good |
| Bucket Linkage - BUCKET 1 | Good |
| Bucket Sides | Good |
| Cutting Edges | Good |
| Loader Frame | Good |
| Loader Pins & Bushings | Good |
| Multi Purpose Cylinders | Good |
| Quick Coupler | Good |
| Segments | Good |
| Teeth / Adapters | Good |
| Control Linkage - RIPPER / GRAPPLE / WINCH | Good |
| Lines - RIPPER / GRAPPLE / WINCH | Good |
| Pins & Bushings | Good |
| Pump - RIPPER / GRAPPLE / WINCH | Good |
| Shanks / Get | Good |
| Track Frame - Left | Good |
| Track Frame - Right | Good |
| Carrier Rollers Front | Left: 7.20 in Measurement, Left: 30% Worn, Right: 7.20 in Measurement, Right: 30% Worn |
| Carrier Rollers Rear | Left: 7.10 in Measurement, Left: 40% Worn, Right: 7.10 Measurement, Right: 40% Worn |
| Idlers Front | Left: 0.85 in Measurement, Left: 12% Worn, Right: 0.90 in Measurement, Right: 8% Worn |
| Idlers Rear | Left: - Measurement, Right: - Measurement |
| Links | Left: 1.57 in Measurement, Left: 24% Worn, Right: 1.56 in Measurement, Right: 26% Worn |
| Pins & Bushings (External) | Left: 0.50 in Measurement, Left: 12% Worn, Right: 0.51 in Measurement, Right: 8% Worn |
| Pins & Bushings (Internal) | Left: 32 in Measurement, Left: 0% Worn, Right: 32 in Measurement, Right: 0% Worn |
| Segments | Left: 8 in Measurement, Right: 8 in Measurement |
| Track Roller 1 | Left: 1.76 in Measurement, Left: 18% Worn, Right: 1.77 in Measurement, Right: 16% Worn |
| Track Roller 10 | Left: - Measurement, Right: - Measurement |
| Track Roller 2 | Left: 1.80 in Measurement, Left: 12% Worn, Right: 1.83 in Measurement, Right: 7% Worn |
| Track Roller 3 | Left: 1.78 in Measurement, Left: 15% Worn, Right: 1.82 in Measurement, Right: 9% Worn |
| Track Roller 4 | Left: 1.79 in Measurement, Left: 13% Worn, Right: 1.82 in Measurement, Right: 9% Worn |
| Track Roller 5 | Left: 1.78 in Measurement, Left: 15% Worn, Right: 1.80 in Measurement, Right: 12% Worn |
| Track Roller 6 | Left: 1.77 in Measurement, Left: 16% Worn, Right: 1.77 in Measurement, Right: 16% Worn |
| Track Roller 7 | Left: 1.72 in Measurement, Left: 24% Worn, Right: 1.76 in Measurement, Right: 18% Worn |
| Track Roller 8 | Left: - Measurement, Right: - Measurement |
| Track Roller 9 | Left: - Measurement, Right: - Measurement |
| Track Shoes (Width) | Left: 21.7 in Measurement, Right: 21.7 in Measurement |
| Differential | Good |
| Housings, Left | Good |
| Housings, Right | Good |
| Planetaries, Left | Good |
| Planetaries, Right | Good |
Have questions? Want to learn more? We’re happy to help and are glad to discuss the different ways Puckett Machinery Company can help you. We invite you to contact us today!
Contact Us